• Banner 28b.jpg
  • Ban22b.jpg
  • Ban16.jpg
  • Ban15.jpg
  • Banner_3.jpg
  • Ban14.jpg
  • Ban1.jpg
  • banner38.jpg
  • Ban21.jpg
  • Ban8.jpg
  • banner37.jpg
  • Ban20.jpg
  • Ban25b.jpg
  • Ban26b.jpg
  • banner 48.jpg
  • Ban5.jpg
  • Ban6.jpg
  • Ban24b.jpg
  • Banner 27.jpg
  • Ban11.jpg
  • Ban19.jpg
  • Banner_16_new.jpg
  • Banner_18.jpg
  • Ban2.jpg
  • Banner_7.jpg
  • Ban18.jpg
  • Ban13.jpg
  • Ban9.jpg
  • Ban23b.jpg
  • Ban4.jpg
  • Ban3.jpg
  • Ban10.jpg
  • banner42.jpg
  • Banner_17.jpg
  • banner46.jpg
  • Ban12.jpg
  • Ban17.jpg
News

Staff List

Mr Edward Gaynor

Headteacher

SLT

 

Mr Matt Stevens

Deputy Headteacher

Mr Brett Daddow

Assistant Headteacher

Mrs Monika Parish

Assistant Headteacher

Mrs Joanne Rourke

Assistant Headteacher

Mrs Avis Catterall

Business &Personnel Manager

Key Stage Leaders

 

Mrs Julie Goodchild

Key Stage 3 Leader (Year 7 & 8)

Mr Jack Stevenson

Key Stage 4 Leader (Year 9 & 10) & PE Teacher

Mrs Deb Cansick

Key Stage 4 Leader (Year 11) &
Examinations Officer

Miss Charlotte East

Head of Sixth Form

Art & Design

 

Miss Caroline Holmes

Subject Leader Art

Miss Ravinder Padam

Art Teacher & EPQ Co-ordinator

Design & Technology

 

Mr Scot Elliott

Subject Leader Design & Technology

Mr David Busbridge

Design & Technology Technician

Food Technology

 

Miss Ginny Hodges

Food Technology Teacher

Miss Nicola Davies

Food Technology Technician

English

 

Mrs Joanne Rourke

AHT/English Teacher

Miss Nicola Cowell Subject Leader English
 

Mr Peter Trenoweth

English Teacher

Ms Hannah Richardson

English Teacher

Miss Bonnie Caddey

English Teacher

Mr Sean Kilmore

Media Teacher

Humanities

 

Miss Ase Welsh

 Subject Leader Humanities

Mr Adam Tyson

 Philosophy, Religion & Ethics Teacher & MAT Co-ordinator

Mr Craig Hardy
 
Geography & PE Teacher/DoE Co-ordinator

Mr Brett Daddow

AHT/Geography Teacher

Mr Jack Bowsher

Humanities Teacher

Computer Science & ICT

 

Dr Mike Ryde

Computer Science Teacher/Careers & PiXL Edge Co-ordinator

Mathematics

 

Mrs Wendy Mander

 Subject Leader Mathematics

Mrs Monika Parish

 AHT/Mathematics Teacher

Miss Nisha Siva

 Mathematics Teacher

Miss Sophie Fernando  Mathematics Teacher
   
Mr Jaime Rodriguez  Mathematics Teacher
 
Miss Katharine Airstone-Thompson  Maths Tutor
 
Mr James Keefe  Maths Tutor


MFL

 

Miss Tass Babouri

 Modern Foreign Languages Teacher

Music

 

Mr Andrew O'Grady

 Music Teacher

PE

 

Mr Mark Gatenby

 Subject Leader PE & Public Services
 Teacher

Mr Jack Stevenson

KS4 Leader & PE Teacher

Mrs Shelley Lee-Dell

PE Teacher

Miss Charlotte East

 Head of Sixth Form/PE Teacher &
 Work Skills Co-ordinator

Mr Mike Stewart PE Teacher

Performing Arts & Drama

 

Miss Catriona McIntyre

  Subject Leader Drama/Production Arts &
  PSHE Co-ordinator

Miss Beth O'Riordan
 
  Dance Teacher

Mr Charles Dixon

  Performing Arts Technician

PSHE
 
 
Miss Catriona McIntyre
 
 PSHE Co-ordinator

Psychology

 

Mr Matt Stevens
 

 DHT/Psychology Teacher

Science

 

Mr Richard Baker

  Subject Leader Science &
  Lead Practitioner

Miss Sally-Ann Bowen

  Science Teacher

Mrs Kasia Waller

  Science Teacher & KS3 Science Co-ordinator

Mr Eduardo Alaiz
 
  Science Teacher

Mr Miguel Risco

 Science Teacher
Mrs Salma Nazmi   Science Technician
 
Work-Based Learning  
   
Mrs Erica Hodges Work-Based Learning Tutor
   

Learning Support

 

Mrs Alison Game

 SENDCo

Mrs Chris Ockendon
 
 SENDCo

Mrs Nicki Green

 Assistant SENDCo

Teaching Assistants

 

Mrs Jo Brown

  Higher Level Teaching Assistant

Mrs Amanda Cooke   Teaching Assistant
 
Mrs Ioana Parfin  EAL Teaching Assistant
Support Staff
 
 

Mrs Avis Catterall

Personnel & Business & Manager

Mrs Jennifer Eccles

Finance Administrator

Mrs Carol Wiseman

Finance Administrator

Mr Paul Biswell

Facilities Manager

Mr Robin Darling

Residential Caretaker

Mr Eddie Foster

Assistant Caretaker

Mrs Louise Dorey

PA to Headteacher

Mrs Lisa Cassidy

Administration Manager & SIMS Support

Miss Etain Nicks

Administration Assistant

Mrs Clare Ouston

Administration Assistant

Mrs Jackie Wybrow

Administration Assistant

Mrs Karen Palmer

Receptionist

Mrs Maria Ribot

Cover Administrator

Mrs Alison Allen

Attendance Co-ordinator/Pastoral Support

Mrs Lisa Dixon

Post 16 Pastoral Support Administrator

Mrs Jemma Nethercoat

Cover Supervisor

Mr Garry Brewer

Network Manager

Miss Jenny Bishop

LRC Manager/Librarian